Farmové chovy zvěře

Doporučená literatura

• Červený, J., a kol., Encyklopedie myslivosti, Praha: Ottovo nakladatelství, 2004, 592 s.
  • Kolektiv autorů.:, Biologie jelenovitých, Sborník z celostátního semináře konaného ve dnech 19. a 20. června 2000 v Hranicích, Praha: AFCHJ a VÚŽV, 2000, 162 s.
  • Kolektiv autorů.:, Zkušenosti z prvních farem jelenů a daňků v Čechách a na Moravě , Pardubice:ÚVO, 1991, 202 s.
  • Šiler J., a kol., Farmové chovy jelenovitých, Metodiky pro zemědělskou praxi, ÚZPI Praha, 15/ 1996
  • Kučera, O., Kučerová, J.:, Zajíc v přírodě a chov v zajetí, Písek: Matice lesnická, spol. s r. o., 2002, 163 s.

Studijní materiály

- pro studenty studující předmět v aktuální akademickém roce.

Farmový chov jelenovitých

Daněk, sika, jelenec

Biologické základy

Technika chovu

Nemoci

Šlechtění

Muflon

Prase divoké

Kůň Převalského

Zubr a bizon

Pštros dvouprstý (samostudium + exkurze v ZOO Brno)

Výjezdy

ZOO Brno 31/10/2023, cílené zaměření se na jelenovité, bizony, běžce a další zvířata ze sylabu FCHZ.

Výjezd do obory Holedná v Kohoutovicích 12/12/2023    13:00
(bude upřesněno ve cvičení) sraz před oborou Holedná (městské části Bystrc, Komín, Kohoutovice) (Autobus 52, z Mendlova nám. -směr Žebětín, zastávka "Stará dálnice", pozor, zastávka je na znamení!)

k oboře jedou autobusy MHD č. 52 a 50 (po 10 minutách), doporučujeme spoj z Mendlova náměstí (bus 52 jede cca 20 min.) kam se dostanete nejlépe trolejbusy MHD 25 a 26.
Návaznost spojení si můžete ověřit na IDOS.cz  (spoj: Lesnická -Mendlovo náměstí -Stará dálnice)
Vezměte si vhodnou obuv. Výhodou je dalekohled či fotoaparát se zoomem. Do obory mohou i psi, ale pouze na vodítku......Pouze ti, kteří nevyvádějí, když ucítí zvěř!
Jedná se o "procházku" oborou s cílem pozorovat zvěř (daněk skvrnitý, jelen sika dybovského, muflon, prase divoké) min. na 2 hod.
Pro opozdilce: Za branou se vydáme vpravo kolem divočáků a obkroužíme je (dá se jít tedy zkratkou rovně z kopce). Pak budeme pokračovat směrem na Bystrc, pak k jezírkům a na vrchol Baba ke Kohoutovické hájence.
Obora Holedná -plánek cesty.ppt

Výjezd na daňčí farmu do Čejče (Násedlovice) 30/11/2023
Sraz před budouvou A ve 10:00, odjezd vlastním autobusem. Návrat do cca 15,00.

Další výjezd bude organizován během semestru

Odjezdy autobusem od školy budou upřesněny.

Jelení park (Bílá Lhota na Olomoucku)

Podmínky získání započtu a zkoušky

Úspěšně složit závěrečný písemný test (min. 60 %), účast na výjezdech (+ případně odevzdat seminární práci při absencích na přednáškách a cvičeních) a ústní zkouška.

Klíčová slova: FCHZ, Farmové chovy zvěře, jelenovití, zajíc, bizon, zubr, jak, lama, antilopy, muflon, koza bezoárová, prase divoké, pštrosi, bažanti, zvěřina, panty